Ogród

Ogród odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę, ale nie wszyscy mogą sobie oczywiście pozwolić na to, aby taki ogród prowadzić, bo po prostu najczęściej nie mają do tego warunków, to znaczy mieszkają More »

Ogród dla dzieci

W wielu ogrodach można znaleźć miejsca przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach. Warto podkreślić, iż są to zarówno rozwiązania stricte rekreacyjno – zabawowe, jak również bardziej użytkowe More »

Ogród przed domem

Mając wybudowany dom cieszący się duża powierzchnią działki w Okół niego rozmyślamy w jaki sposób można ja wykorzystać. Jedni działkę wykorzystują do zrobienia ogrodu warzywnego dzięki któremu zimą będzie można spożywać zdrowe warzywa. More »

Oczko wodne w ogrodzie

Mając własny dom wokół którego jest spora działka należy postarać się w jak najlepszy sposób ją zaprojektować More »

Ogród naszych marzeń

W dzisiejszych czasach każdy człowiek chcę mieć z pewnością swoje własne miejsce na Ziemi. Niektórzy z nich decydują się na zakup działki More »

 

Sprawy ogólne

Sprawy ogólne – przed przystąpieniem do jakiejkolwiek działalności na ogródku działkowym, musimy się poważnie zastanowić nad charakterem działki oraz przyjąć kilka bardzo istotnych założeń. Załóżmy, że naszym polem do działania jest pusta połać ziemi nie zagospodarowana wcześniej przez nikogo. Do zakładania ogródka działkowego przystępujemy od podstaw. Musimy zastanowić się jaką powierzchnię przeznaczamy na część zieloną, a jaką na naszą altanę. Przed rozważaniem nad budową i rozmieszczeniem altana warto wziąć w rękę regulamin Polskiego Związku Działkowego, aby już na samym początku nawet podczas rozważań nie poczynić błędu. Otóż nasza zielona książeczka – regulamin PZD, określa nam dokładnie na jaką budowlę możemy sobie pozwolić. Pośrednim wyznacznikiem wielkości naszej altany jest strefa w jakiej znajduje się cały ogród działkowy. Jeśli jest to strefa przyłączona do strefy miasta, położona tylko Na jej obrzeżach, wówczas łączna powierzchnia zabudowy mieszkalnej może wynosić 25 metrów kwadratowych. Jeśli jest to strefa zamiejska nie należąca do strefy miasta i znajdująca się poza nim, wówczas nasza altana może osiągnąć powierzchnię 35 metrów kwadratowych. Niezależnie od położenia ogrodu działkowego i wielkości podstawy zabudowy, rzeczą spójną dla obydwu rodzajów jest wysokość altany, która nie może przekroczyć 5 metrów od ziemi. Jeśli znamy nasze uwarunkowania budownicze, możemy zacząć planować rozmieszczenie poszczególnych elementów naszej działki.