Ogród

Ogród odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę, ale nie wszyscy mogą sobie oczywiście pozwolić na to, aby taki ogród prowadzić, bo po prostu najczęściej nie mają do tego warunków, to znaczy mieszkają More »

Ogród dla dzieci

W wielu ogrodach można znaleźć miejsca przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach. Warto podkreślić, iż są to zarówno rozwiązania stricte rekreacyjno – zabawowe, jak również bardziej użytkowe More »

Ogród przed domem

Mając wybudowany dom cieszący się duża powierzchnią działki w Okół niego rozmyślamy w jaki sposób można ja wykorzystać. Jedni działkę wykorzystują do zrobienia ogrodu warzywnego dzięki któremu zimą będzie można spożywać zdrowe warzywa. More »

Oczko wodne w ogrodzie

Mając własny dom wokół którego jest spora działka należy postarać się w jak najlepszy sposób ją zaprojektować More »

Ogród naszych marzeń

W dzisiejszych czasach każdy człowiek chcę mieć z pewnością swoje własne miejsce na Ziemi. Niektórzy z nich decydują się na zakup działki More »

 

Ogród dla dzieci

W wielu ogrodach można znaleźć miejsca przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach. Warto podkreślić, iż są to zarówno rozwiązania stricte rekreacyjno – zabawowe, jak również bardziej użytkowe, umożliwiające dzieciom podejmowanie pierwszej próby w prowadzeniu własnego ogródka warzywnego. Częstym rozwiązaniem jest wyznaczanie części ogrodu na cele uprawne. W przypadku rodziny posiadającej dzieci dodatkowo wydzielane są mini ogródki dziecięce, stanowiące swoiste królestwo malucha.

Warto podkreślić, że dzieci sieją lub sadzą warzywa, które potem zjadają, są to proste w uprawie rośliny typu rzodkiewka, sałata, szpinak, niekiedy marchewka. Rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku niejadków, odmawiających jedzenie warzyw. W przypadku samodzielnie wyhodowanej rośliny problem jest znacznie mniejszy, a niekiedy nie ma go w ogóle. Należy także dodać, iż samodzielne uprawianie rodzin pozwala dzieciom wypracować w sobie nawyk dbania o estetykę ogrodu, a także o rośliny. Obowiązkiem malucha jest bowiem zagrabienie wyznaczonej grządki, sianie lub sadzenie roślin, pielęgnowanie ich i podlewanie. Dzieci uczą się w ten sposób samodyscypliny i nawyku do pracy oraz swoistego porządku. Warto jednak podkreślić, iż jest to bardzo satysfakcjonujący rodzaj pracy, przede wszystkim dla malucha, który samodzielnie hoduje warzywa. Często dzieci zajmują się także pielęgnacją kwiatów i roślin zielonych, zwłaszcza tych nie wymagających wielu czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Doborem roślin kwitnących najczęściej zajmują się osoby dorosłe, zwracając uwagę, by kwiaty kolorystycznie współgrały z ogólnym wystrojem ogrodu. Dzieci zajmujące się pielęgnacją kwiatów otrzymują „pod opiekę” wyznaczone rabaty wraz z obowiązkiem pielenia i podlewania. Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym w przypadku ogrodów są także skalniaki. Rosnącymi na kamieniach roślinami także mogą opiekować się dzieci, należy jednak zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo. Niekiedy w ogrodach pojawiają się także wyznaczone miejsca dla zwierząt. Poza zwierzętami domowymi typu pies, które najczęściej wolno biegają po ogrodzonym terenie, w ogrodach można spotkać także zwierzęta stricte hodowlane, głównie kury, kaczki, kozy, króliki itp. W przypadku mniejszych zwierząt pomoc dzieci może okazać się bardzo przydatna.

Warto podkreślić, iż dzieci bardzo lubią integrować się ze zwierzętami, czują się wtedy w jakiś sposób odpowiedzialne za żywe stworzenie. Zwierzęta te często mają charakter stricte hodowlany, nie mniej jednak zdarza się, iż stanowią one swoistą maskotkę, służącą także do zabawy. W efekcie zwierzęta te mogą samodzielnie poruszać się po ogrodzie, bez obawy, że wyrządzą szkodę lub zaginą. Przykładem mogą być tutaj króliki, które nierzadko są wypuszczane z klatki w celu zabawy z dziećmi. Faktem jest, iż króliki żywią się zielonymi elementami roślin, nie mniej jednak warto podkreślić, iż nie stanowi to zagrożenia dla wystroju i charakteru ogrodu. Poza tym zwierzęta korzystające ze swoistej wolności stanowią nie rzadko dodatkowy element ogrodu, nierzadko wzbudzający zainteresowanie i podziw gości.

Dodaj komentarz